Bir çok eşyaya bugünden itibaren İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ getirilmiştir.Tutkallar, kauçuk iplikler,plastikten diğer eşya, plastik plaka/levhalar, plastikten yelpazeler, korseler, balenler, ilaç ölçü kaşıkları, mouse padler….

Bugünkü Resmi Gazetede  yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar (Karar Sayısı: 2424)’ına istinaden 35, 39, 40, 73, 83, 84 ,85, 90, 91, 94, 95 ve 96’ncı fasıl muhteviyatı ekte listesi yer alan, Tutkallar, kauçuk iplikler, Plastik  diğer eşya, plastik plaka/levhalar, plastikten yelpazeler, korseler, balenler, ilaç ölçü kaşıkları, prezervatifler, emzikler, diş kaşıyıcıları, mouse padler, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları aksam ve parçaları, hidrolik presler, video konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyalar için % 5,8 ila % 50 arasında  ilave gümrük vergisi getirilmiştir.

Özelikle 3926.90.97.90.18 GTİP kapsamındaki Plastikten diğer tüm eşyalara %40 İlave gümrük vergisi getirildiğini belirtmek isteriz.

Diğer ilave gümrük vergisi  kararlarında olduğu gibi uygulama ithalat rejim kararının diğer ülkeler, GYÜ, EAGÜ,  ÖTDÜ sütununda yer alan ülke menşeili eşyalar için alınacaktır.

İlave Gümrük Vergisi uygulaması bugünden itibaren başlayacak olmakla birlikte   01.10.2020 tarihinden itibaren daha düşük oranlar olacak şekilde uygulanmaya devam edecektir;

Yayımlanan tebliğde herhangi bir geçiş maddesi yer almayıp bugünden itibaren tescil edilen beyannameler uygulama kapsamında olacaktır.

Yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar (Karar Sayısı: 2424)  ile vergi oranlarını gösteren tablo aşağıdaki linklerde bilginize sunulmuştur.

İthalat Rejimi Kararına Ek Karar (Karar Sayısı. 2424) (18.04.2020 t. 31103 s. R.G.)

Uygulanacak olan vergi oranları tablosu